Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

18.novembrī – Latvijas Republikas proklamēšanas 105.gadadiena

Datums: 17.11.2023 09:13
12 skatījumi
Šogad atcerēsimies Trešās Atmodas laiku, kad aizsākās ceļš uz Latvijas Republikas atjaunošanu. Pirms 35 gadiem tika nodibināta Latvijas Tautas frontes (LTF) Madonas rajona nodaļa, bija izveidotas daudzas atbalsta grupas un, atzīmējot 70 gadus kopš Latvijas Republikas dibināšanas, 1988.gada 18.novembrī virs Madonas kultūras nama tika pacelts sarkanbaltsarkanais karogs.
Latvijas dzimšanas diena 
    1918.gada 18.novembrī Latvijas Tautas padome pasludināja, ka Latvija ir pastāvīga, neatkarīga un demokrātiska republika. Latvijas Republikā likumu par valdības un pašvaldības iestādēs svinamām dienām pieņēma 1920.gada 21.janvārī. Novembrī šāda diena tika noteikta viena - Latvijas valsts neatkarības svētki 18.novembrī. Šis datums kļuva par fundamentu virknei citu nozīmīgu notikumu, piemēram, 1931.gada 18.novembrī svinīgi ielika pamatakmeni Brīvības piemineklim, ko  atklāja 17.Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienā 1935.gada 18.novembrī. Sākoties Trešajai Atmodai, Madonā 1988.gada 18.novembrī tika pacelts sarkanbaltsarkanais karogs.  1989.gada 10.novembrī Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma likumu  “Par svētku un atceres dienām”, 18.novembri atzīstot par svētku dienu – Latvijas Republikas proklamēšanas dienu. 

1988.gada rudenī 
    1988.gads. Tas bija laiks, kad paralēli notika gan Atmodas procesi, gan valdošās sistēmas darbības. Septembrī nodibināja LTF Madonas rajona nodaļu. 7.oktobrī Rīgā, Mežaparkā, notika tautas manifestācija „Par tiesisku valsti” ar sarkanbaltsarkaniem karogiem un 8. – 9.oktobrī notika  LTF dibināšanas kongress. Tomēr sarkanbaltsarkanais karogs vēl ne tuvu nebija pašsaprotama lieta. 3.novembrī laikrakstā “Stars” tika publicēts atgādinājumu par Latvijas PSR valsts karoga lietošanu.
     6.novembrī Visagala kapsētā notika sakopšanas talka un piemiņas brīdis pie Oskara Kalpaka pieminekļa, veltīts tēlnieka Kārļa Zāles 100.dzimšanas dienai, kur piedalījās gan madonieši, gan tuvākas un tālāks apkaimes iedzīvotāji. 11.novembrī tautfrontieši rīkoja piemiņas pasākumu Madonā, Lisaskalna kapsētā, pie Latvijas atbrīvošanas cīņās kritušo karavīru pieminekļa. 17.novembrī laikrakstā “Stars” publicēja informāciju par mītiņu organizēšanu un latviešu tautas kultūrvēsturiskās simbolikas lietošanu, īsumā – jāievēro padomju likumi, nav aizliegts, bet jāsaskaņo.

Latvijas karogs virs kultūras nama
    Par sarkanbaltsarkanā karoga pacelšanu Madonā lēma LTF Madonas rajona nodaļas domes sēdē 1988.gada oktobra beigās, kad, kā liecina arhīva materiāli, viens no darba kārtības jautājumiem bija par svētku svinēšanu novembrī. Bija dažādi ierosinājumi, arī sanākt centra laukumā ar Latvijas karogiem, runām, dziesmām. Uzvilt karogu virs kultūras nama ierosināja Māris Jansons.
    Fotoliecības Madonas muzeja krājumā un laikraksta “Stars” informācija par pasākuma norisi Madonā 1988.gada 18.novembrī, kad virs Madonas kultūras nama uzvijas Latvijas karogs un izskan “Dievs, svētī Latviju”, vēsta par tā norisi. Redzam cilvēku pulku pie kultūras nama, ap pieminekli R.Blaumanim, kas pēc pasākuma rotājas ziedu klēpjiem. Pasākuma dalībniekiem rokās karogi, arī vairāki plakāti, spēlē pūtēju orķestris Viktora Tropa vadībā. Skan runas un vēlējumi. Priesteris Alberts Cimanovskis: “Lai ne tikai Dievs svētī Latviju, esiet arī jūs kopā ar Dievu šinī svētīšanas darbā!”. Visvaldis Lācis: “…atmetiet bailes, šaubas, vienaldzību, droši ņemiet Latvijas likteni savās rokās.” Vidzemes zeltene Iluta Kunce: “Liels prieks redzēt skolēnus tik kuplā skaitā, jo viņiem būs jādzīvo tādā Latvijā, kādu to veidosim.” 

“Būs jācīnās arī pēc trīsdesmit pieciem gadiem”
    Karogs pēc 1988.gada 18.novembra visai ātri pazuda no kultūras nama jumta. Rajona tautfrontieši karoga jautājumu apsprieda novembra beigās. Domas dalījās  – atlikt, citur plīvo, mums nē, vai mēs sliktāki?, nav jēgas pacelt un noņemt, ja nevar mūžīgā plīvošanā. Par to diskutēja arī valdes sēdē decembrī. Pienāca 1989.gads, līdz rajona izpildkomitejas sēdē akceptēja karoga pacelšanu. 11.janvārī tautfrontieši valdes sēdē kā patīkamāko momentu minēja to, ka šajā dienā virs Madonas rajona kultūras nama ir pacelts sarkanbaltsarkanais karogs. 
    Paaudzei, kas dzimusi un uzaugusi brīvā, neatkarīgā valstī, mēdz būt visai grūti saprast un izprast to sistēmu un iekārtu, kurā ir dzīvojušas iepriekšējās paaudzes. Ir vispārīgas cilvēciskās vērtības un ir arī vispārzināmas patiesības un viena no tām teic, ka brīvības cena ir mūžīga modrība. “Tiklīdz mēs atslābstam un neizrādām interesi par savu brīvību, par to sāk interesēties kāds cits. Tiklīdz mēs slinkāk sākam art savu zemi, no krūmiem izlien citi – sveši arāji. Par savu brīvību mēs cīnījāmies pirms trīsdesmit pieciem gadiem, cīnāmies tagad un būs jācīnās arī pēc trīsdesmit pieciem gadiem”,- Latvijas Tautas frontes 35.gadadienas svinīgajā pasākumā atgādināja Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkevičs.
    Madonas muzejā allaž gan publikācijās, gan izstādēs atgādinām par nozīmīgiem vēsturiskiem notikumiem. Sagaidot Latvijas Republikas proklamēšanas 105.gadadienu, valsts svētku nedēļā muzeju izstāžu zālēs aicinām iepazīties ar Latvijas ģerboņa vēsturi un piedalīties dažādās izzinošās aktivitātes. Savukārt līdz 19.decembrim varēs apskatīties Latvijas dzimšanas dienai veltītu vizuālo materiālu ar ieskatu arī Trešās Atmodas notikumos.
Laimdota IVANOVA vēsturniece